77 laureátov Nobelovej ceny sa postavilo proti Kennedymu ako novému ministrovi zdravotníctva USA
77 laureátov Nobelovej ceny sa v pondelok (9. 12.) v otvorenom liste vyjadrilo proti nominácii Roberta F. Kennedyho ml. na post ministra zdravotníctva a sociálnych služieb USA v budúcej administratíve novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Vzhľadom na Kennedyho minulosť by jeho vymenovanie do čela amerického ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb „ohrozilo zdravie obyvateľstva“, vysvetľujú laureáti ocenenia z oblasti medicíny, chémie, fyziky a ekonómie.
Odporca očkovania
Sedemdesiatročný environmentálny právnik a potomok slávnej dynastie Kennedyovcov sa v minulosti dostal na titulné strany novín pre kritiku očkovania, systému zdravotnej starostlivosti v USA a farmaceutických spoločností.
„Okrem toho, že pánovi Kennedymu chýbajú referencie alebo relevantné skúsenosti v oblasti medicíny, vedy, verejného zdravia alebo administratívy, bol odporcom mnohých vakcín, ktoré chránia zdravie a zachraňujú životy, ako napríklad vakcín, ktoré zabraňujú osýpkam a detskej obrne,“ uvádza sa v liste. „Vyzývame vás, aby ste hlasovali proti potvrdeniu jeho nominácie.“
Kennedyho nomináciu – rovnako ako všetkých ostatných Trumpových kandidátov – musí schváliť Senát USA. Od kongresových volieb, ktoré sa konali 5. novembra, má Republikánska strana novozvoleného prezidenta opäť väčšinu kresiel v Senáte.
Medzi signatármi je aj americký imunológ Drew Weissmann, ktorý bol rovnako ako maďarská biochemička Katalin Karikó v roku 2023 ocenený Nobelovou cenou za medicínu. Obaja sa svojím základným výskumom zaslúžili o vývoj mRNA vakcín proti koronavírusu.
Kennedyho nominácia je „hrozbou“ pre hlavný prúd medicíny
Podľa novín New York Times je tento list prvým v nedávnej histórii, v ktorom sa nositelia Nobelovej ceny zjednotili proti voľbe člena vlády, tvrdí Richard Roberts. Osemdesiatjedenročný Roberts je nositeľom Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu (1993) a podieľal sa na príprave vyhlásenia. Zdôraznil, že skupina sa v podstate snažila držať čo najďalej od politiky.
Avšak podpora Kennedyho, zarytého kritika hlavného prúdu medicíny, by bola „hrozbou, ktorú laureáti Nobelovej ceny nemôžu ignorovať“. Možný budúci minister zdravotníctva je nepriateľsky naladený voči vedcom a úradom, na ktoré by dohliadal, povedal Roberts.
V liste sa ďalej uvádza, že Kennedy je tiež kritikom „dobre zdokumentovaných priaznivých účinkov fluorizácie pitnej vody“. Autori mu tiež vyčítajú, že je „zástancom konšpiračných teórií o pozoruhodne úspešnej liečbe AIDS a iných chorôb“. Kennedy je tiež „hlasný kritik uznávaných inštitúcií“. Ako príklad signatári uvádzajú „najmä“ Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), Centrum pre kontrolu chorôb (CDC) a Národný inštitút pre zdravie (NIH).
Kennedy by mal podporovať inštitúcie, nie ich ohrozovať
Ako budúci šéf Ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb (DHHS) by mal Kennedy „naďalej podporovať a zlepšovať tieto dôležité a vysoko rešpektované inštitúcie a ich zamestnancov – nie ich ohrozovať“. 77 laureátov Nobelovej ceny dospelo k záveru, že „tieto politické útoky na vedu sú veľmi škodlivé“, povedal Roberts. Preto „sa treba postaviť a chrániť ju“.
Kennedy bude mať na starosti 13 rôznych úradov, ak ho Senát potvrdí vo funkcii šéfa DHHS. Kennedy pre ne a pre americký systém zdravotnej starostlivosti vo všeobecnosti plánuje rozsiahle a ďalekosiahle zmeny. Napríklad oznámil, že zruší oddelenia výživy FDA.
„Existujú celé oddelenia, ako napríklad oddelenie výživy FDA, ktoré musia odísť – neplnia si svoju prácu. Nechránia naše deti,“ zdôvodnil. Chce tiež reorganizovať NIH, aby sa namiesto vývoja liekov a slúženia ako „inkubátor farmaceutických výrobkov“ zameral na príčiny autizmu, autoimunitných ochorení a neurovývinových chorôb. Okrem toho už Trumpovi odporučil, aby zakázal reklamu na farmaceutické výrobky v televízii.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK