Sobota 4. januára, 2025
Ilustračné foto (Lucigerma/ Shutterstock)
»

7 stoických princípov štastného života – inšpirácie do nového roka

Cesta k šťastiu je vydláždená cenením si toho, čo máme v tomto okamihu.

Stoici boli starovekou skupinou filozofov, ktorí založili školu myslenia o živote. Ich cieľom bolo vytvoriť systém hľadania šťastia, ktorý by dokázal odolávať drsnej realite sveta a neustále by viedol k lepšiemu životu bez ohľadu na okolnosti.

Ich filozofia bola v mnohých ohľadoch veľmi úspešná. Spisy stoikov pretrvávajú dodnes – aj po tisícročiach. V posledných rokoch sa ich vplyv ešte viac rozšíril prostredníctvom blogov a podcastov vysvetľujúcich a rozširujúcich ich dielo. O užitočnosti stoického učenia vo svojom živote a práci hovorili takí známi ľudia ako Tom Brady a J. K. Rowlingová.

Mali stoici vo všetkom pravdu? Samozrejme, že nie. Žiadna ľudská filozofia nikdy nedosiahne takú úroveň dokonalosti a nemôže sa vzťahovať na všetkých ľudí vo všetkých dobách a kultúrach. Avšak v tom, čo učili, je hlboká múdrosť a mnohé z týchto lekcií sú užitočné aj pre život v 21. storočí.

1. Nepohodlie ako cesta k osobnému rastu

Ľudia sú stvorenia, ktoré hľadajú pohodlie, ale ja som dospel k presvedčeniu, že vďaka zápasom a frustráciám z diskomfortu rastieme. Pôsobivým príkladom v mojom živote bola výchova štyroch detí – mladších ako 10 rokov. Táto námaha je občas fyzicky a emocionálne náročná, ale viem, že otcovstvo ma formovalo pozitívnejším spôsobom, než by ma kedy formoval život bez týchto povinností.

2. Zamerajte sa na to, čo môžete ovplyvniť

Každý deň máme na výber, kam necháme svoju myseľ zablúdiť. Necháme ju utiecť k neistotám a neznámym – napríklad k zdraviu blízkych, budúcemu zamestnaniu alebo k tomu, kto bude zastávať politickú funkciu? Alebo sa zbavíme takéhoto duševného neporiadku, aby sme sa sústredili na prácu, ktorú máme pred sebou, a na lásku k ľuďom okolo nás? Druhá možnosť je jednoduchšia, stoická a múdra.

3. Žite v prítomnom okamihu

V mojej minulosti sú udalosti, ktoré by som chcel vrátiť späť, a sú aspekty mojej budúcnosti, čo ma niekedy napĺňajú úzkostnými myšlienkami. Avšak všetko, čo skutočne mám, je tento okamih, keď píšem tieto slová s myšlienkami na tých, ktorí ich budú čoskoro čítať. Myšlienky na čokoľvek iné nás odvádzajú od prežívania prítomného okamihu.

4. Sústreďte sa na proces – berte veci také aké sú

Snažíme sa, usilujeme a túžime robiť veľké veci, ale existujú okolnosti, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Hoci je niekedy zdravé snívať o lepšej budúcnosti, často je to prostriedok úniku od prítomnosti a práce, ktorú treba vykonať. Stoici namiesto toho povzbudzovali k tomu, aby ste si vážili samotnú prácu a sústredili sa na zdokonaľovanie svojho remesla – aby ste sa naučili byť takmer ľahostajní k materiálnym výsledkom, ktoré nasledujú po vašom konaní.

5. Hnev ako záchytný bod – máte pred sebou ešte veľa práce

Pre mnohých ľudí je hnev znakom sily a odhodlania, ale pre stoikov bol varovným znamením. V týchto nedokonalých ľudských telách je hnev často znakom emocionálnej slabosti, vyučovali. Bol to náznak, že vonkajší svet prenikol do vášho vnútorného pokoja.

6. Šťastie sa rovná realita mínus očakávania

Šťastie je vnútorný stav úzko spätý s našimi očakávaniami. Stoici zdôrazňovali dôležitú vec: Je oveľa ľahšie znížiť naše očakávania, ako zlepšiť svet okolo nás – nad ktorým máme len obmedzenú kontrolu. Túto lekciu som aplikoval na svoj život tým, že som upravil svoje očakávania od rodinnej dovolenky. Namiesto toho, aby som očakával oddych alebo neprerušovanú blaženosť, vnímam ju ako čas na budovanie trvalých spomienok s rodinou a na zblíženie sa.

7. Nájdite radosť v tom, čo máte

Naše túžby sú takmer neuspokojiteľné – túto pravdu uznávali mnohé náboženstvá a zdôrazňovali stoici. Aj keď sa v danej chvíli môžete cítiť dobre, keď si predstavujete väčší dom alebo honosnejšiu dovolenku, ak ich nedosiahnete, pripravujete si len sklamanie. V našej mysli sa môže zdať, že takéto túžby sú vaše, ale to, čo je tu naozaj, je len sklamanie. Východiskom je pozrieť sa okolo seba a do svojho vnútra, prehodnotiť všetko, čo máte pod iným uhlom pohľadu.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj