Štvrtok 14. novembra, 2024
Ilustračné foto (fizkes/Shutterstock)

Priamou komunikáciou si získate obľubu a dôveru. 6 spôsobov, ako na to

Používanie jednoduchých a úprimných slov na vyjadrenie svojho názoru je zvyčajne dobre prijaté.

Prečo používať kvetnatý, abstraktný jazyk, keď by stačili jednoduché, priame slová? Snažíme sa vymýšľať si z nedostatku sebadôvery alebo zo strachu, čo by si ostatní mohli myslieť, keby sme hovorili jednoducho?

V rozhovore mám tendenciu k nepriamemu vyjadrovaniu alebo ku slovičkáreniu – najmä keď sa snažím vyjadriť niečo, s čím by moja žena mohla nesúhlasiť. Namiesto toho, aby som jej povedal, čo cítim, chodím okolo horúcej kaše alebo pridávam nekonečné vysvetlenia k tomu, čo sa snažím povedať. Väčšina ľudí by bola radšej, keby ste jednoducho povedali, čo si myslíte – za predpokladu, že to dokážete urobiť s láskou a milosťou.

Ak ste na tom podobne ako ja a potrebujete sa v tejto oblasti zlepšiť, zvážte, či by ste nasledujúce tipy nemali uplatniť v bežnej každodennej komunikácii.

1. Viete, čo chcete povedať

Ak nemáte jasnú predstavu o tom, čo chcete povedať, počkajte, kým nebudete pevne presvedčení alebo nebudete mať jasnú myšlienku, a potom ju sebavedome predneste.

2. Používajte jednoduchý a zrozumiteľný jazyk

Nepremýšľajte nad tým, ako odovzdať svoje posolstvo – jednoducho si vyberte tie najjednoduchšie slová, ktoré poznáte, a povedzte ich. Nemusíte sa príliš zaoberať informáciami z pozadia ani nastavovať svoju pointu nuansami. Povedzte to, čo potrebujete, a v prípade otázok to upresnite.

3. Obmedzte podmieňovací spôsob alebo zmäkčujúce slová

Výplňové slová ako „možno“, „ pravdepodobne“ alebo „podľa môjho názoru“ môžu byť používané zbytočne. Neznamená to, že sú zlé, ale môžu vaše vyjadrenie znehodnotiť. Takéto slová môžu spôsobiť, že budete pôsobiť menej sebaisto.

4. Stručne a výstižne

Keď premýšľate o tom, čo chcete povedať, buďte priami. Tak ako sa dobrý novinový článok začína najdôležitejšími faktami, po ktorých nasledujú podrobnosti, aj vaša komunikácia môže nasledovať tento príklad.

5. Posilnenie reči tela

Ak sa chystáte byť priamy, uistite sa, že reč vášho tela odráža emócie, ktoré chcete vyjadriť. Ak chcete pôsobiť priateľsky, usmievajte sa a počas rozprávania sa tvárte úprimne šťastne (Dúfam, že naozaj ste!).

6. Buďte asertívni a sebavedomí

Sebavedomí ľudia upokojujú ostatných, takže ak sa chystáte byť priami, robte to s takým pokojným sebavedomím, ktoré k vám ľudí priťahuje.

Byť priamy neznamená byť drsný, znamená to len vynechať zbytočné slová a výrazy, ktoré by ste mohli použiť. Byť priamy je spôsob, ako vo svojej komunikácii uplatniť umenie jednoduchosti.

Výhody priamej komunikácie

  • Umožňuje ľuďom zistiť, ako sa k problému staviate. Ľudia sa budú cítiť príjemnejšie, keď budú vedieť, že môžu dôverovať tomu, čo hovoríte, a brať vaše slová za pravdu. Nebudú musieť čítať medzi riadkami alebo sa obávať, že skrývate svoje skutočné myšlienky.
  • Šetrite čas sebe aj poslucháčom. Niektorí z mojich najlepších kolegov v mojej pracovnej kariére boli ľudia, ktorí vedeli prejsť k veci a rýchlo predniesť svoje myšlienky. Keď som od nich potreboval názor, vedel som, že ho dostanem bez toho, aby som sa musel viazať do rozsiahlejšej pracovnej konverzácie – vďaka čomu som sa k nim s väčšou pravdepodobnosťou vracal.
  • Bude pravdepodobnejšie, že to povedie k zamýšľanému výsledku. Správa podaná krátkym, sebavedomým štýlom bude s väčšou pravdepodobnosťou dobre prijatá.
  • Umožňuje to úprimnosť. Dobrí priatelia nepotrebujú chodiť okolo horúcej kaše; dôverujú jeden druhému, že ich slová pochopí v tom najlepšom svetle.
  • Dodáva vám pocit istoty. Niekedy majú naše činy priamy vplyv na to, ako sa cítime. Ak k téme alebo rozhovoru pristupujeme tak, že sa bojíme, že druhú osobu urazíme, môžeme sa cítiť neisto a neistí sami sebou. Ak však k tomu istému rozhovoru pristupujete s láskyplnou úprimnosťou, pravdepodobne sa budete cítiť istejšie.

Naučiť sa hovoriť priamo nie je žiadny zázrak, ktorý vám umožní dosiahnuť, aby vám druhí dali to, čo chcete. Cenné je komunikovať svoje myšlienky jemne a stručne. Jednoduchosť prejavu je možno nedocenená zručnosť vo svete zaplavenom nejasnými a polovičatými názormi. Odporúčam vám, aby ste to vyskúšali a zažili zmeny, ktoré nastanú vo vašom živote, keď budete priamejší.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj