6 grafov, ktoré ukazujú, ako Trump premenil politickú scénu
Podľa povolebných prieskumov spoločnosti Edison sa ukázalo, že volebné správanie Američanov bolo v tomto cykle viac zjednotené než rozdelené.
Víťazstvo zvoleného prezidenta Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v roku 2024 bolo výsledkom demografických posunov, ktoré hrali v prospech republikánov.
Povolebný prieskum spoločnosti Edison ukazuje, že Američania si v tomto volebnom cykle boli vo svojich volebných preferenciách skôr podobnejší, než rozdelení – očakávané veľké rozdiely podľa pohlavia, vzdelania, veku a rasy sa medzi republikánmi a demokratmi neprejavili.
Trump nakoniec dokázal tieto rozdiely výrazne zúžiť oproti roku 2020 tým, že sa zameral na ekonomické témy, ktoré oslovili široké spektrum americkej politickej spoločnosti.
Podľa údajov zvolený prezident zvíťazil vo všetkých siedmich nerozhodnutých štátoch (swing states), čím dosiahol celkom 312 voliteľov oproti 226 hlasom pre viceprezidentku Kamalu Harrisovú.
Tieto grafy ukazujú zmeny, ktoré Trumpovi umožnili vrátiť sa do Bieleho domu na druhé funkčné obdobie.
Pohlavie
Volebná kampaň bola výnimočne zameraná na genderové stratégie jednotlivých strán. Harrisová sa sústredila na ženské voličky a použila otázku potratov ako svoju kľúčovú tému. Trump naopak cielil na mužských voličov, hlavne mladých mužov, a objavil sa v podcastoch obľúbených u tejto skupiny.
Pozorovatelia preto očakávali výrazné rozdiely podľa pohlavia, ktoré sa však nakoniec neprejavili.
Trump si v skutočnosti viedol dobre u mužov i žien, zvíťazil medzi bielymi mužmi, bielymi ženami aj hispánskymi mužmi a zlepšil si podporu medzi černošskými mužmi a hispánskymi voličmi.
Vzdelanie
Demokrati v posledných rokoch posilňujú pozície medzi bohatými bielymi voličmi s vysokoškolským vzdelaním, čo pokračovalo aj v roku 2024.
V tomto roku Harrisová získala medzi bielymi voličmi s vysokoškolským vzdelaním 17,2 % všetkých hlasov odovzdaných v prezidentských voľbách z tejto skupiny. Prezident Joe Biden v roku 2020 obdržal 16,3 % hlasov od tejto skupiny, čo predstavuje posun o 0,8 %. Výsledok zodpovedá zameraniu sa Harrisovej na týchto voličov.
Trump posilnil podporu Republikánskej strane medzi voličmi bez vysokoškolského vzdelania naprieč rasovými skupinami. Technicky vzaté Trump tiež stratil percento podpory medzi bielymi voličmi bez vysokoškolského vzdelania oproti roku 2020, ale to spadá do štatistickej chyby povolebných prieskumov.
Tam, kde stratil časť podpory medzi bielymi voličmi, naopak získal medzi menšinami, a to ako u tých s vysokoškolským vzdelaním, tak aj bez neho.
Vek
Tradične mladí voliči inklinujú k demokratom, zatiaľčo starší skôr k republikánom. Tento predpoklad sa však v týchto voľbách úplne obrátil: Harrisová si viedla horšie u mladých voličov, teda tých vo veku 18 až 29 rokov.
Trump zvíťazil medzi voličmi vo veku 18 až 24 rokov, zatiaľčo voliči vo veku 25 až 29 rokov mierne preferovali Harrisovú, čo Trumpovi prinieslo celkom 43 % hlasov tejto skupiny – nárast o 7 % oproti roku 2020.
Harrisová si naopak polepšila u starších voličov a jednoznačne zvíťazila medzi voličmi staršími ako 65 rokov. Najstarší voliči znížili svoju podporu Trumpovi približne o 3 %, pričom zvoleného prezidenta v tomto volebnom období podporilo 45 % z nich.
Rasa
Demokratická koalícia sa tradične opiera o podporu menšinových voličov ako protiváhu k bielym voličom preferujúcim republikánov. V týchto voľbách Trump opäť jednoznačne zvíťazil medzi bielymi voličmi, čo bolo kľúčové pre jeho drvivé víťazstvo, pretože táto skupina tvorila takmer 71 % všetkých voličov. Bieli voliči podporujúci Trumpa predstavovali 40,5 % voličov oproti 29,1 % Harrisovej.
Trump však tiež významne posilnil medzi ostatnými rasovými skupinami. Jeho podiel hlasov od černošských voličov vzrástol o 1 % oproti roku 2020, predovšetkým vďaka nárastu podpory medzi černošskými mužmi.
Výraznejší posun nastal u hispánskych voličov, kde Trump zaznamenal nárast o 14 % oproti roku 2020 a tesne sa priblížil k väčšine v tejto demografickej skupine. Tento posun Trumpovi umožnil výrazne zvýšiť podiel hlasov v štátoch ako Florida a Texas, ktoré po prvýkrát vo svojej politickej kariére vyhral s náskokom viac než 10 %.
Rovnaký trend bol zaznamenaný aj medzi ázijskými voličmi, kde Trump získal 39 % tejto demografickej skupiny, čo predstavuje nárast o 5 % oproti roku 2020.
Trumpove zisky vo všetkých štátoch
Tieto demografické posuny umožnili Trumpovi zvýšiť svoje zisky v každom americkom štáte. Okrem toho, že zmeny politických preferencií umožnili Trumpovi ovládnuť všetkých sedem nerozhodnutých štátov, zaznamenal zisky tiež v tradične republikánskych, ale aj demokratických štátoch.
Napríklad na Floride a v Ohiu – predtým rozhodujúcich štátoch – Trump zvíťazil s náskokom viac než 10 %, čo sa žiadnemu kandidátovi nepodarilo od jasného víťazstva prezidenta Ronalda Reagana v roku 1984.
V porovnaní s nerozhodnutými štátmi sa výraznejšie posunuli štáty pevne zakotvené v tábore republikánov alebo demokratov. Nižšie uvedená mapa ukazuje, ako sa tieto zmeny prejavili.
V grafe sme štáty pevne ovládané danou stranou definovali ako tie s náskokom 15 % a viac v roku 2020, pravdepodobné štáty s náskokom medzi 5 a 15 % a nerozhodnuté štáty s náskokom do 5 %. Do našej analýzy nerozhodnutých štátov pre rok 2024 je zahrnuta tiež Florida kvôli rozdielu 3,3 % vo volebných výsledkoch z roku 2020.
Štáty ovládané demokratmi zaznamenali najväčší posun
Prekvapivo sa najväčší posun v prospech Trumpa odohral v štátoch, ktoré boli v roku 2020 pevne pod kontrolou demokratov – a teda hlasovali za Bidena s náskokom 15 % alebo viac.
V demokratických štátoch si Trump v priemere polepšil o 7 %. Najviditelnejšie posuny boli zaznamenané v štátoch New York, New Jersey a Illinois.
New York sa posunul o výrazných 12 % v prospech Trumpa, pričom Harrisová tu udržala len tesne dvojciferný náskok 11 % nad republikánskym protikandidátom. V roku 2020 Biden v štáte zvíťazil s náskokom 23 %.
Illinois, kde demokrati v roku 2020 zvíťazili o 17 %, sa posunul o 9 % doprava, keď Harrisová zvíťazila s náskokom iba 8 %.
Najvýraznejší posun však nastal v New Jersey, kde Biden v roku 2020 zvíťazil o 16 %. Harrisová tentokrát dosiahla iba tesné víťazstvo s náskokom 5 % – tak malý rozdiel stavia štát do kategórie potenciálnych nerozhodnutých štátov pre voľby v roku 2028.
Republikánske štáty rovnako zaznamenali posuny, ale tie boli menej výrazné než v demokratických štátoch.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK