![](https://www.epochtimes.sk/wp-content/uploads/2025/02/FV_14022025.png)
500 GW obnoviteľných zdrojov v EÚ zostáva nevyužitých kvôli zastaraným sieťam, tvrdí expert
Obnoviteľných zdrojov energie pribúda rýchlym tempom, ale veľká časť z nich zostáva nepripojená kvôli zastaranej infraštruktúre sietí a pomalému rozvoju, upozorňuje energetický boss.
Generálny riaditeľ spoločnosti Hitachi Energy Andreas Schierenbeck v rozhovore pre Euronews uviedol, že Európa zúfalo potrebuje zvýšiť investície do rozvodných sietí, inak nedokáže splniť očakávaný rast dopytu po elektrickej energii a dosiahnuť klimatické ciele.
Rozširovaniu infraštruktúry podľa neho bránia zastarané predpisy a pomalé povoľovacie procesy. Z tohto dôvodu údajne viac ako 500 gigawattov (GW) kapacity obnoviteľných zdrojov energie leží ladom. Tieto zdroje majú byť pripravené na pripojenie, ale pre chýbajúcu dostatočnú sieťovú infraštruktúru musia čakať.
Podľa Schierenbecka táto situácia spomaľuje dekarbonizáciu energetiky. „Vzhľadom na to, že sme do tejto situácie vstúpili trochu nepripravení… máme teraz problémy uspokojiť potreby,“ prehlásil v rozhovore pre Euronews.
Bez rastu sietí sa nerozšíria obnoviteľné zdroje, upozorňuje šéf Hitachi Energy. Kľúčovú prekážku vidí v súčasných predpisoch, ktoré spomaľujú výstavbu sietí. Projekty na rozšírenie siete podľa neho zvyčajne trvajú 7 až 8 rokov, zatiaľ čo samotná výstavba trvá len 2 až 3 roky. Zvyšok času sa premrhá na povoľovacie procesy, posťažoval sa.
Riešenie podľa neho spočíva v spolupráci vlády s firmami a regulačnými orgánmi v danej krajine s cieľom odstrániť byrokratické prekážky, aby podniky mohli investovať oveľa rýchlejšie. Uviedol príklad Nemecka, kde bol vysokotlakový plynovod, ktorého výstavba mala pôvodne trvať 5 až 7 rokov, vďaka flexibilite regulačných orgánov nakoniec postavený len za 9 mesiacov.
Jeho spoločnosť Hitachi Energy plánuje investovať viac ako 30 miliónov eur do rozšírenia a modernizácie závodu na výrobu elektrických transformátorov v nemeckom Bad Honnefe. Dopyt po takýchto zariadeniach celosvetovo rastie, uvádza spoločnosť.
Rastúci podiel obnoviteľných zdrojov však spôsobuje v sieťach problémy. Tieto zdroje sú vo svojej podstate nestále a tým, že niekedy generujú príliš veľa a inokedy príliš málo energie, v sieti spôsobujú nerovnováhu, ktorú musia potom správcovia sietí nákladne napravovať. Riešením by mohla byť akumulácia tejto energie v batériách a inteligentné riadenie siete, čo si však vyžaduje značné investície a lepšie technológie.
Návaly prebytkov do siete vedú paradoxne aj k takzvaným negatívnym cenám.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK