4. konzervatívny summit sa uskutoční 11. novembra 2024 v Bratislave
4. konzervatívny summit, ktorý organizuje Inštitút Ladislava Hanusa, sa uskutoční už v pondelok 11. novembra 2024 v Historickej budove NR SR na Župnom nám. 12 v Bratislave.
Môžete sa tešiť na aktuálne domáce aj zahraničné témy z konzervatívnej perspektívy, inšpiratívnych rečníkov, plodné diskusie a široký priestor na sieťovanie, to všetko v dôstojných priestoroch historickej budovy NR SR.
Úvodný prejav na tému Sloboda, bezpečnosť a prosperita včera, dnes a zajtra prednesie Vladimír Palko. V paneli venovanom slovenskej politike najprv vystúpia konzervatívni zástupcovia z rôznych oblastí spoločnosti s očakávaniami od politickej reprezentácie a následne budú diskutovať predstavitelia strán hlásiacich sa ku kresťanským hodnotám a konzervatívnym princípom.
Okrem vopred avizovaných hostí (nižšie) vystúpia aj Valeriu Ghilețchi (MDA), Viktor Kostov (BGR), Dominik Kornhuber (AUT) a ďalší.
V novembri si pripomíname 35. výročie Nežnej revolúcie a spoločenských zmien, ktoré priniesli obnovu občianskych, náboženských a ekonomických slobôd a demokraciu do strednej a východnej Európy.
Tento rok tiež uplynulo 20 rokov od najväčšieho rozšírenia Európskej únie, založenej ako mierový projekt slobody, bezpečnosti a prosperity, o 10 nových štátov vrátane krajín strednej Európy.
Súčasné domáce i globálne ohrozenia slobody, bezpečnosti a prosperity, ako aj nové ideológie útočiace na pravú podstatu a identitu človeka či rodiny nás však utvrdzujú v tom, že potreba prepájania a spolupráce konzervatívcov, kresťanov a všetkých zástancov slobody a zdravého rozumu je mimoriadne naliehavá. Rozvoj fungujúceho medzinárodného ekosystému konzervatívnych inštitúcii a partnerstiev je kľúčový pre riešenie súčasných výziev.
O podujatí: Konzervatívny summit je stretnutie kresťanských a konzervatívnych lídrov a osobností z oblasti politiky, kultúry, cirkví, občianskej spoločnosti, médií, akademickej obce a podnikateľskej sféry
– má nadstranícky charakter a je jedinečnou príležitosťou na budovanie dobrých vzťahov a praktickej spolupráce v konzervatívnom spektre na národnej, európskej i medzinárodnej úrovni
– ambíciou Konzervatívneho summitu je byť rešpektovanou medzinárodnou ideovou konferenciou kresťanského konzervativizmu
Hlavné ciele: Inšpirovať a formovať konzervatívnu scénu v politike i verejnom živote myšlienkami výnimočných rečníkov, vzájomne zdieľať osvedčené postupy a riešenia súčasných problémov
– Zjednocovať sa v zásadných otázkach prostredníctvom stretnutia s významnými konzervatívnymi osobnosťami a posilniť národnú a medzinárodnú spoluprácu pri uplatňovaní kresťanských hodnôt a overených konzervatívnych princípov vo verejnom živote, a tiež chrániť spoločnosť pred úpadkom a zhubnými ideológiami
– Povzbudiť k odvahe presadzovať idey a riešenia, ktoré sú v súlade s integrálnym kresťanským pohľadom na človeka a spoločnosť, sociálnym učením Cirkvi, ochranou a podporou ľudskej dôstojnosti, života, manželstva medzi mužom a ženou, prirodzenej rodiny, základných občianskych a náboženských slobôd a zdravého rozumu pri zodpovednom spravovaní zverených dobier, a v neposlednom rade prínosnú spoluprácu medzi suverénnymi národnými štátmi
Témy 2024: USA 2025: Impérium progresivizmu alebo zdravšieho rozumu? Aký bude dopad amerických prezidentských volieb na Európu?Ako duchovne pozdvihnúť Európu? Ako urobiť Európu opäť skvelou a významnou? Konzervatívny ekosystém či paralelná polis? (vzdelávanie a formácia, inštitúcie, kultúra, médiá, partnerstvá, ekonomika, …)Aktuálne domáce témy z konzervatívnej perspektívya mnoho ďalších…
Rečníci (predstavíme postupne, zatiaľ sa môžete tešiť na):
Rod Dreher (USA) – konzervatívny mysliteľ, spisovateľ a publicista, autor kníh Benediktova voľba a Neži v lži. Jeho kniha Benediktova voľba sa považuje za najdôležitejšiu knihu dekády (David Brooks) a jeho posledná kniha Neži v lži, v ktorej pre americké publikum prerozprával skúsenosti disidentov v boji s komunistickou totalitou sa stala celosvetovým bestsellerom. Znalec republikánskeho prostredia, priateľ kandidáta na viceprezidenta J.D. Vance-a. Aktuálne pôsobí v Danube Institute.
Ondřej Dostál (CZE) – nezávislý poslanec Európskeho parlamentu, člen Európskeho kresťanského politického hnutia (ECPM). Je členom parlamentného výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) a členom delegácie pre vzťahy s krajinami juhovýchodnej Ázie (DASE). Viac ako dvadsať rokov je hlasom volajúcim po solidarite v prístupe k zdravotnej starostlivosti v Česku a obhajcom práv pacientov, informovaného súhlasu a implementácie Oviedskeho dohovoru. Jeho odborné znalosti ako právnika zahŕňajú zdravotnú politiku, bioetiku, práva pacientov a medicínske právo.
David Engels (BEL) – historik a filozof histórie. Výskumný pracovník na viacerých európskych univerzitách a prednášajúci na ICES (Katolícky inštitút vo Vendée). Spisovateľ a publicista v rôznych európskych publikáciách vrátane European Conservative. V roku 2024 mu vyšla nová kniha Obrana civilizovanej Európy – Krátke pojednanie o hesperializme.
Christiaan Alting von Geusau (NLD) – právnik, akademik, vedie Medzinárodnú sieť katolíckych zákonodarcov (ICLN), ktorá kresťanským politikom poskytuje formáciu vo viere, vzdelávacie programy a možnosti nadväzovania kontaktov. Ako riaditeľ spoločnosti Ambrose Advice e.U. poskytuje strategické poradenstvo a koučing v oblasti vedenia vysokopostaveným politikom, vedúcim pracovníkom a mimovládnym organizáciám na celom svete. Dr. von Geusau je emeritným rektorom a profesorom filozofie práva a vzdelávania na Katolíckej univerzite ITI v Rakúsku a čestným profesorom práva na Universidad San Ignacio de Loyola v Peru. Je ženatý a je otcom piatich detí.
Gladden Pappin (USA) – prezident Maďarského inštitútu pre medzinárodné záležitosti. Absolvent Harvardu, pôsobil ako hosťujúci akademik na Mathias Corvinus Collegium, ako aj mimoriadny profesor politiky na univerzite v Dallase. Je spoluzakladateľom a zástupcom šéfredaktora časopisu American Affairs, ako aj spoluzakladateľom časopisu Postliberal Order. Od roku 2017 je rytierom magisterskej milosti Suverénneho vojenského maltézskeho rádu a od roku 2021 rytierom za zásluhy v Posvätnom vojenskom konštantínopolskom ráde svätého Juraja.
Ernst Roets (ZAF) – právnik, občiansky aktivista, autor a režisér. Je výkonným riaditeľom juhoafrickej nadácie Afrikaner Foundation a vedúci politickej stratégie hnutia Solidarity Movement združujúcej takmer 50 inštitúcii s vyše 570 000 členmi. Špecializuje sa na rozvoj komunitných inštitúcii nezávislých od štátu.
Zoltán Szalai (HUN) – germanista, kultúrny historik. Od roku 2009 pôsobí ako generálny riaditeľ Mathias Corvinus Collegium a od roku 2017 ako šéfredaktor spravodajského časopisu Mandiner. Pod jeho vedením sa MCC rozrástlo na jednu z najväčších európskych vzdelávacích inštitúcií a výskumných centier. Dr. Szalai je autorom rozsiahlych publikácií na rôzne témy, pričom sa zameriava najmä na filozofiu Vilmosa Szilasiho a Martina Heideggera. Je ženatý a je otcom dvoch synov.
Daniel Whitehead (USA) – pôsobil v tíme guvernéra Rona DeSantisa. Pracoval ako úradník na dvoch federálnych odvolacích súdoch ako aj pre Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb USA a Ministerstvo pre záležitosti veteránov USA. Je členom John Marshall Fellow of the Claremont Institute a členom James Wilson Institute. Ako rodený Floridčan navštevoval Ave Maria School of Law a Ave Maria University, kde vyštudoval klasické jazyky a literatúru.
Organizátor: Inštitút Ladislava Hanusa (ILH), ktorý vychádza z radov Spoločenstva Ladislava Hanusa. Víziou Inštitútu Ladislava Hanusa je spájať vieru s rozumom, rozvíjať kresťanskú kultúru a odvážne presadzovať konzervatívne princípy vo verejnom živote.
Konzervatívny summit chce prispieť k lepšej hodnotovej formácii, spolupráci a odolnosti aktérov verejného života, ako aj k lepšej zorientovanosti širokej verejnosti v témach, ktoré sú dôležité pre budúcnosť Slovenska, Európy a sveta. Aj vďaka rečníkom a partnerom zo zahraničia chceme lepšie pochopiť globálne trendy a výzvy doby, a to ako včas a správne na ne reagovať. Sme presvedčení, že ako kresťania a konzervatívci máme všetky dobré predpoklady na to, aby sme udávali tón verejnej debaty a autentickou príťažlivosťou hodnôt, ktoré vyznávame a žijeme získavali čoraz väčšiu spoločenskú podporu pre spravodlivé spravovanie vecí verejných v duchu evanjelia a v záujme spoločného dobra.
Registrácia
V hornej časti registračnej stránky vyberte vstupenku a kliknite na „Registrovať“.
– Počet miest na Konzervatívny summit je limitovaný, preto odporúčame zaregistrovať sa čo najskôr. Čím skôr sa zaregistrujete, tým nižší registračný poplatok hradíte.
Registračný účastnícky poplatok za all inclusive vstupenku na Konzervatívny summit je 79€ do 8.11., a uhrádza sa spolu s registráciou. Celodenná all inclusive vstupenka umožňuje vstup na všetky panely konferencie a zahŕňa tiež občerstvenie počas celého dňa, obed a večernú recepciu.
*12.11. sa uskutoťní aj Konzervatívna právnická konferencia, zvýhodnené vstupenky spolu so summitom si môžete zakúpiť tu alebo aj samostatne.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK