Štvrtok 26. decembra, 2024
Ilustračné foto (The Epoch Times, Shutterstock)
»

10 skladateľov, ktorých môžete počúvať pri učení

Klasická hudba dokáže zlepšiť sústredenie, a preto je pre študentov vhodnou hudobnou kulisou.

Môže vás počúvanie klasickej hudby urobiť „múdrejšími“? Vzhľadom na to, že inteligencia sa meria mnohými spôsobmi, je táto otázka diskutabilná. Ako presne k tomu môže dôjsť?

V štúdii z roku 1993 publikovanej v časopise Nature našli Rauscher a spol. určité dôkazy pre takzvaný „Mozartov efekt“. Bolo zistené, že u subjektov, ktoré počúvali Mozartovu Sonátu pre dva klavíry D dur (K. 448), sa zlepšili schopnosti priestorovo-časového uvažovania. Účinok však trval iba 10 minút a niektoré ďalšie štúdie tieto výsledky nereprodukovali. Zaujímavé však je, že štúdia z roku 1998 publikovaná v časopise Neurological Research zistila, že potkany, ktoré boli vychovávané pri počúvaní Mozartovej sonáty, behali bludiskom rýchlejšie a presnejšie ako iné.

Bez ohľadu na to zostane Mozartov efekt u ľudí pravdepodobne kontroverzný. Napriek tomu bolo preukázané, že klasická hudba pomáha prinajmenšom v jednom aspekte: v sústredení.

V štúdii z roku 2012 uverejnenej v časopise Learning and Individual Differences sa zistilo, že študenti, ktorí počas prednášky počúvali klasickú hudbu, dosiahli lepšie výsledky v teste, než tí, ktorí počúvali prednášku bez hudby.

Ktorá klasická hudba je najlepšia?

Svet klasickej hudby je obrovský. Aký typ skladby najlepšie podporuje koncentráciu? Nemecké piesne? Schoenbergova 12-tónová stupnica?

Najdôležitejšie základné pravidlo, ktoré si treba stanoviť, je, že melódie by mali byť pokojné a harmónie upokojujúce. Hudba by mala splynúť s pozadím.

Existuje mnoho článkov a esejí, ktoré uvádzajú „najlepšiu hudbu pre štúdium“. Všetky sa trochu líšia, ale existuje určitý trend: najviac sú zastúpení skladatelia z 18. a 19. storočia. Prečo je to tak?

Hudba, ktorá vznikala v tomto období – najmä v klasicistickom období polovice a konca 18. storočia – uprednostňovala vyvážené štruktúry, jasnosť, rafinovanosť a pôvab. Všetky tieto vlastnosti sú ideálne na štúdium. Starší barokoví skladatelia a romantickí skladatelia z 19. storočia majú často, ale nie vždy, mnohé z týchto vlastností tiež.

Mozart je kráľ

Keď už sme hovorili o Mozartovom efekte, zdá sa prirodzené začať u samotného majstra. Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791) je kráľom elegancie. Jeho koncert K. 488 bol s pozitívnym výsledkom použitý v mnohých výskumoch, a to ako u zvierat, tak u ľudí. Mnohé jeho ďalšie skladby sú tiež dokonalým hudobným pozadím pri štúdiu.

Ak by sa zostavoval rebríček „100 najlepších“ pre akademické výkony, Mozart by bol na jeho čele. Po zadaní výrazu „klasická hudba na štúdium“ do vyhľadávača na Amazon.com som našiel množstvo audio produktov venovaných tejto kategórii. Jedným z najlepších výsledkov je súbor CD s názvom Music for Brain Power. Prvý disk je celý Mozartov, začínajúci skladbou „Eine kleine Nachtmusik“. Druhý disk obsahuje viac variácií a predstavuje rôznych skladateľov z 18. a 19. storočia.

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)

Ani toto meno by nemalo prekvapiť. Zatiaľ čo „Umenie fugy“ je pre naše účely v tomto článku možno príliš komplikované, Bachove klávesové skladby, ako sú Goldbergove variácie a Dobre temperovaný klavír, sú skvelými spoločníkmi pri štúdiu.

Frédéric Chopin (1810 – 1849)

Spomedzi všetkých druhov nástrojov je klavír ideálny na vytvorenie upokojujúcej atmosféry. Klavír je menej ostrý ako prenikavé husle, nie taký odvážny ako dychová trúbka, je (zvyčajne) hladký a pokojný. Klavírne skladby v klasickom repertoári plynú vyváženým spôsobom, ktorý poslucháča neprekvapí náhlymi zmenami tempa alebo dynamiky.

Chopinove etudy sú často príliš búrlivé a temperamentné na to, aby slúžili ako hudobný doprovod. Jeho nokturna sú však iný príbeh. Ako názov napovedá, sú inšpirované nocou – dobou, kedy sa väčšina študentov pripravuje na skúšky. Jedným z jeho najslávnejších je Nokturno Es dur (op. 9, č. 2). Jemné, introspektívne a lyrické dielo je ideálne pre pokojné študijné prostredie.

Ludwig van Beethoven (1770 – 1827)

Beethoven nie je zastúpený na vyššie uvedenom CD Music for Brain Power. Hoci je jedným z najvýznamnejších svetových skladateľov, často sa z týchto zoznamov vynecháva. Jeho zložité koncertné diela si vyžadujú sústredenie a berú pozornosť, ktorú by študent chcel venovať knihe. (Počúvanie Beethovena v posilňovni má však svoje opodstatnenie.)

Jeho klavírne sonáty sú výnimkou. Sonáty Mesačný svit a Pastorálna (op. 27 a 28) dokonale odrážajú charakter svojich prezývok. Nádherne meditatívne sú aj druhé časti jeho skladieb Patetická (op. 13), Appassionaty (op. 57) a Valdštejnská (op. 53).

Antonio Vivaldi (1678 – 1741)

Konečne sa vzďaľujeme od klavíra. V oblasti huslí kraľuje Vivaldi. „Štyri ročné obdobia“ sú pravdepodobne najväčším husľovým počinom všetkých čias.

V štúdii z Northumbrijskej univerzity z roku 2013 dospel výskumník Leigh Riby k záveru, že počúvanie Vivaldiho „Jari“ môže „zvýšiť mentálnu bdelosť a mozgu je nameraná väčšia pozornosť a pamäť“.

Franz Joseph Haydn (1732 – 1809)

Ak je Mozart kráľom rovnováhy a pokoja, potom Haydn je ich princom. Obzvlášť pôvabná je jeho komorná hudba, aj keď mnoho ďalších jeho skladieb je podobne príjemným hudobným pozadím. Sláčikové kvartety, ktoré sú intímnejšie ako symfónia, sú vhodným žánrom na počúvanie počas štúdovania. Z nich je pravdepodobne najznámejšie Cisárske sláčikové kvarteto (op. 76, č. 3) s lyrickou melódiou vo svojej druhej časti.

Heitor Villa-Lobos (1887 – 1959)

Ak sa presunieme do modernej doby, je ťažké prekonať tohto najslávnejšieho brazílskeho skladateľa. Skladby Villa-Lobosa pre sólovú klasickú gitaru sú ukážkou toho najlepšieho, čo sa dá z nástroja dostať. Jeho Päť prelúdií a 12 etúd obsahuje mnoho pokojných introspektívnych momentov a ani živšie úseky vás pravdepodobne nebudú rušiť.

John Dowland (1563 – 1626)

Presunieme sa späť v čase na začiatok 17. storočia a prejdeme od gitary k lutne. Hoci je nástroj už dlho vnímaný ako zastaraný, majster sólovej lutny John Dowland si zaslúži vypočutie. Telo nástroja v tvare hrušky pripomína neskoršiu gitaru a podobne ako gitara má mäkší a menej škrípajúci zvuk ako husle. Dowlandova skladba Lachrimae vytvára svojou jemnou, melancholickou melódiou pokojnú zvukovú krajinu.

Franz Schubert (1797 – 1828)

Bolo by nespravodlivé nezaradiť do tohto zoznamu žiadnu symfóniu. Schubertova „nedokončená“ Symfónia č. 8 h moll je hlboko kontemplatívne dielo. Hoci prvá časť má po jemnom a tajomnom úvode niekoľko búrlivých úsekov, nežný tok druhej časti podporuje po celý čas pokojnú atmosféru umožňujúcu neprerušované premýšľanie.

Gregoriánsky chorál

Nepoznáme mená anonymných mníchov, ktorí gregoriánsky chorál zložili. Jeden z nich mohol byť Gregor, ale ak aj existoval, nebol to slávny pápež, po ktorom je tento žáner pomenovaný.

Jednohlasná textúra tejto krásnej hudby, pozostávajúca z jednej melodickej linky bez harmónie, umožňuje jednoduchý posluch. A pretože je spev v stredovekej latinčine, budete menej náchylní na to, aby ste sa rozptyľovali spracovaním významu slov (ak sa práve neučíte na skúšku z latinčiny).

Pôvodný článok

Prečítajte si aj